Karadeniz'den tezgahlara balık gelmiyor

Trabzon, Ordu, Giresun ve Rize'den boş balık tezgahı görüntüleri yağıyor.

banner1
Karadeniz'den tezgahlara balık gelmiyor
banner3

Karadeniz'de balık sezonunun sonuna gelinmiş görünüyor. Bazı balıkçılar, hava muhalefeti gibi gerekçeler sunsalar bile, günlerdir Karadeniz illerinin balık tezgahlarna balık gelmiyor, tezgahlar boş.

Trabzon’da balık avının sonu yaklaştıkça balık tezgahları boş kalmaya başladı. Balıkhaline balık gelmeyince bir çok balıkçı tezgahlarını açmadı. Tezgahlarda ise az da olsa somon, levrek, çupra gibi balıklar yer aldı. 
Vatandaşlar bu durumun şaşkınlığını yaşarken, pazara gelenler ise eli boş geri dönüyor. 
Balıkçılardan Zekeriya Denizer sezonun artık bittiğini belirterek ”Bu sene palamut fazla oldu. Hamsi az çıktı. Palamutçuluğa bakıldığı zaman hamsi de bir nebze kendini gösterdi. Şuan yavaş yavaş izini kaybettiriyor. Tezgâhlar kültür balıklarıyla dolmaya başladı. Tekneler Gürcistan’daydı. Gürcistan’dan hamsi bekliyorduk. Fakat oradan da hamsi gelmedi. Bundan sonra tezgâhlarda kültür balıkları dediğimiz somon, levrek, çupra, alabalık gibi balıkları görürüz” şeklinde konuştu. 
Balıkçılardan Gökhan Terzi ise "Sezon bitti sayılır. Kültür balıkları dışında sadece istavrit kaldı. Sezon ilk iki üç ay güzel geçti. İlk üç ay bolluk yaşadık. Sonrasında balık kesildi. Bundan sonra yetiştirme balık dediğimiz levrek, somon, çupra gibi balıklar olur. İnşallah bu balıklar fazla olur da vatandaşımız ucuza yer” dedi. 
Trol avcılığı yapılmasının balıkların olmamasına neden olduğunu söyleyen Balıkçı Mustafa Kara da ”Trol balıkçılığı yapıldığı sürece denizde balık olmaz. Bu sezon da balık olmadı. Binlerce kişi denizden geçim sağlıyor. Balık olmazsa bu insanlar geçim sıkıntısı yaşar. Balıkları bilinçli avlamıyorlar. Bilinçli avlasalar bu kadar az balık olmaz. Az olduğu için de balıkçılar mecbur donmuş balık satıyorlar” diye konuştu.

Ordu’da, günlerdir etkili olan olumsuz hava koşulları, balıkçıları etkiledi. Tezgahlarda balık yok denecek kadar bulunurken, bazı balıkçıların günlerdir kapalı olduğu dikkat çekti. 
Ordu genelinde günlerdir etkili olan yağmur ve rüzgar en çok balıkçıları etkiledi. Geçtiğimiz haftalarda tezgahlarda yaşanan bolluk, yaklaşık 4 gündür görülmezken, bazı balıkçıların ise günlerdir kapalı olduğu dikkat çekti. Denizlerden avlanamayan balıkçılar, olumsuz hava şartları nedeniyle fiyatların yükseldiğine de dikkat çekti. 
Ordulu balıkçılardan Aziz Ceylan, denizin hırçınlaştığı ve hava muhalefetinden dolayı balıkların avlanmadığını söyledi. Tezgahların perşembe gününden itibaren zayıf olduğunu anlatan Ceylan, “Deniz durulduğu zaman balıklar biraz daha fazla çıkmaya başlar. Yaklaşık 4 gündür balıklar yok denecek kadar az çıkıyor. Tezgahları kültür balıkları dediğimiz levrek, çupra ve somon balıkları süslüyor. Bu balıklar da olmasa kimse tezgah açamıyor. Bilindiği gibi kültür balıkları da kış aylarında deniz balıkları ile eş değerdedir. Onun dışında tezgahlarda az miktarda mezgit ve istavrit bulunuyor, onlar da sınırları zorluyor, 20-25 TL arasında satılıyor. Geçtiğimiz hafta ise istavrit 10, mezgit ise 15 TL’den satılıyordu. Ondan önceki haftalarda daha da düşüktü. Balık az çıktığı için tezgahı açamayan esnaflarımız da var” dedi. 
Ceylan, hava koşullarının düzelmesiyle birlikte balıkların avlanmaya başlayacağını belirterek, avlanan balıkların büyük kısmının Ankara ve İstanbul gibi büyük illere gönderildiğini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 10:27
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER